"Adopt a beach" Περιβαλλοντική δράση του μαθητών μας!

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος του WWF “Adopt a Beach” “Υιοθέτησε μια παραλία» οι μαθητές της Γ1΄ τάξης του Γυμνασίου Πάτμου, τη Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου, με υπευθύνους καθηγητές την κ. Γιαμαίου Αργυρή, τον κ. Ζαχαρίου Φίλιππο και την κ. Βαϊδου Βασιλική «υιοθέτησαν» την παραλία του Κάτω Μέρικα ,την οποία καθάρισαν και από τα πλαστικά απορρίμματα.

Η βιωματική συμμετοχή των μαθητών με την υιοθέτηση της παραλίας θα συνεχιστεί και στη διάρκεια του 2022 μετατρέποντας τους μαθητές από απλούς θεατές σε εν δυνάμει πρωταγωνιστές των παράκτιων περιοχών της πατρίδας μας.

Το πρόγραμμα «Υιοθέτησε μια παραλία» στοχεύει στη συλλογή ποιοτικών και ποσοτικών στοιχείων για την παράκτια και πλαστική ρύπανση με στόχο την καταπολέμηση της. Οι μαθητές γίνονται «προστάτες» της παραλίας, συλλέγουν σκουπίδια, τα ταξινομούν, τα καταμετρούν και τα καταχωρούν σε ψηφιακές φόρμες του Οργανισμού WWF.

Αυτή είναι η δεύτερη καταγραφή, αφού η πρώτη πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2021. Έχει ως απώτερο στόχο τη συχνή καταγραφή των σκουπιδιών στη διάρκεια του έτους (2-3 καταγραφές) και στην ψηφιακή καταχώρηση τους ώστε να είναι διαθέσιμες σε Πανεπιστήμια, ερευνητές και σε κάθε ενδιαφερόμενο ανά τον κόσμο.