Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης- Αλυκές: οικοσύστημα ή εργοτάξιο

Το πρόγραμμα εντάσσεται  στη θεματική ενότητα της Διατήρησης του Φυσικού Περιβάλλοντος και πιο συγκεκριμένα καλύπτει τις έννοιες :

• Οικοσυστήματα : Δομή και λειτουργία χερσαίων και υδατικών οικοσυστημάτων και
  • Βιοποικιλότητα: Απειλούμενα είδη – προστατευόμενες περιοχές

Στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος οι μαθητές κλήθηκαν να επεξεργαστούν και να απαντήσουν στα ακόλουθα υποθέματα - ερευνητικά ερωτήματα:

•  Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του οικοσυστήματος των αλυκών;
  •  Ποια είναι τα χαρακτηριστικά των αλυκών ως εργοτάξιο;
  •  Ποιες οι απόψεις-αντιλήψεις της κοινής γνώμης σχετικά με το υπο επεξεργασία θέμα;

Το συγκεκριμένο θέμα επιλέχθηκε γιατί οι αλυκές αποτελούν ένα ιδιαίτερης αξίας οικοσύστημα. Η χώρα μας λόγω της γεωγραφικής της θέσης και της γεωμορφολογίας της διαθέτει μεγάλο αριθμό αλυκών (ενεργών ή μη) που αποτέλεσαν ή/ και αποτελούν μοχλό ανάπτυξης των τοπικών κοινωνιών άλλα και της χώρας γενικότερα, τόσο μέσω της παραγωγής αλατιού όσο και με τη λειτουργία τους ως οικοσυστήματα και την αξιοποίηση τους για περιβαλλοντικούς ή / και τουριστικούς σκοπούς. Επιπλέον το αλάτι που παράγεται από αυτές κατείχε και κατέχει ξεχωριστή θέση στην ζωή του ανθρώπου μέσω της βιολογικής, ιστορικής, πολιτισμικής και οικονομικής του αξίας. Ενδεικτικά μπορούμε να αναφέρουμε:  τη σημασία του στην καθημερινή διατροφή του ανθρώπου, τη χρήση του  στην ιατρική (φυσιολογικός ορός), τη χρήση του ως συντηρητικό τροφίμων, ακόμα και την χρήση του στην αρχαιότητα σαν νόμισμα, κ.α.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ- ΧΑΡΤΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ

Σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου πραγματοποιήθηκε με τα τμήματα της Γ΄
Γυμνασίου στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων η δράση "Χαρτί στην πλάτη" για την
ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των μαθητών.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα SMASHED

Οι μαθητές της Α' και της Β'  Γυμνασίου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα SMASHED που αφορά τη χρήση και την κατάχρηση του αλκοόλ.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την καταπολέμηση της χρήσης και της κατάχρησης αλκοόλ και την προώθηση της ανάπτυξης μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης σχετικά με το θέμα στις νέες γενιές

Πηγή άρθρου: ΔΔΕ Φλώρινας

Κατα τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να συζητήσουν, να παρατηρήσουν και να μελετήσουν τις επιπτώσεις του αλκοολισμού.

Συμπλήρωσαν σχετικό ερωτηματολόγιο και δημιούργησαν αφίσες!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της δράσης: Βαϊδου Βασιλική, Γιαμαίου Αργυρή, Πέππα Αικατερίνη και Σταύρου Ελβίρα.

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας- Μικροί Γιατροί/ Μικροί Διασώστες

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα υλοποιήθηκε από μαθητές της Β΄ τάξη Γυμνασίου με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ιωάννας Χαλάστρα, Αικατερίνης Πέππα και Χάιδως Αλεφάντου με διάρκεια 7 μηνών (Νοέμβριος 2021-Μάιος 2022). Στόχος του προγράμματος ήταν η απόκτηση βασικών δεξιοτήτων πρώτων βοηθειών στην καθημερινή ζωή αλλά και σε ακραίες καταστάσεις (σεισμός, πυρκαγιά, πλημμύρες κ.α.)αλλά και η προαγωγή του εθελοντισμού . Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο σχολείο από την Ομάδα Αιγαίου και την Πυροσβεστική Πάτμου για επίδειξη Πρώτων Βοηθειών και συμμετείχαμε στη συνδιοργάνωση με την Ομάδα Αιγαίου Ημερίδας με θέμα : Πρώτες Βοήθειες. Επιπρόσθετα, κάναμε άσκηση σεισμού με πρωταγωνιστές τους μαθητές του προγράμματος και μέσω παιχνιδιού διαχειριστήκαμε σενάρια περιστατικών βίας π.χ. Το ξύλο δεν είναι παιχνίδι. Επιπλέον, οργανώσαμε το Κουτί Πρώτων Βοηθειών του Σχολείου. Εν κατακλείδι, παρουσιάστηκε το πρόγραμμα στο σχολείο μας και σε όμορα και καταγράφηκαν οι εντυπώσεις και η αξιολόγηση σε PowerPoint.

Πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης 2021-2022

Υλοποιήθηκε προγράμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα τη Βιώσιμη
ανάπτυξη στην Πάτμο. Σκοπός ήταν η υλοποίηση δράσεων περιβαλλοντικής
ευαισθητοποίησης που περιελάμβανε την κομποστοποίηση, την ελάττωση των
απορριμμάτων μας, την ανακύκλωση και την επανάχρηση των υλικών. Υλοποιήθηκε
από κοινού με τους εκπαιδευτικούς κ. Αργυρή Γιαμαίου και κ. Φίλιππο Ζαχαρίου.